Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Historie obce

Historie obce

Obec Herink leží 5 km od jihovýchodní hranice hlavního města Prahy, 4 km jižně od Průhonic a 6 km jihozápadně od Říčan. V historii byla nazývána taktéž Herinky.

Podle Věštníku mnichovického vikariátu čerpajícího z nejstarších dochovaných listin se Herink poprvé připomíná v roce 1422, píše se zde o dvoru v Herinku, který patřil vdově po pražském měšťanu. Z toho lze odvodit, že obec existovala mnohem dříve než o ní byla vydána první písemná zpráva. Dokládá to i fakt, že při úpravách potoka ve „Tvrzce“ ve třicátých letech, narazili kopáči na okruh dvojitých kamenných valů. Spisovatel Eduard Štorch ve svém románu Hrdina Nik píše o jistém avarském hrynku (opevněném táboře), který ležel v 7. století jižně od Prahy.

kaplička

Ves byla po celé feudální období majetkově rozdělena. V roce 1622 náležela část Mikuláši Beřkovskému ze Šebířova na Horkách a Košeticích, který ji odprodal i s blízkými Lojovicemi nejvyššímu zemskému písaři, Kryštofovi Vratislavovi z Mitrovic na Dírném a Březině. V roce 1654 byl Herink součástí dobřejovického panství Viléma Voka Víty ze Rzavého. Poslední zmínka o vsi na sklonku feudalismu pochází z roku 1829, kdy její část příslušela k modletickému statku Ignáce Vyšína.

R. 1850 patřil Herink do okresu Říčany, v l. 1869-1890 do okresu Český Brod, v r. 1890 pod okres Žižkov a od r. 1921 opět do okresu Říčany. V l. 1961-1990 byl Herink částí obce Dobřejovice v okrese Praha-východ. Od r. 1990 je Herink samostatnou obcí.

V posledních letech čelí obec velkému zájmu developerů, kteří zde staví rodinné domy a vytvářejí tak zcela nové obytné čtvrti. Velký rozmach stavební činnosti s sebou přináší také nárůst obyvatel a s tím související požadavky na novou infrastrukturu, služby a volnočasové aktivity.

Obec Herink je dnes členem Dobrovolného svazku obcí Ladův kraj.