Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci

Život v obci

Historie obce

Obec Herink leží 5 km od jihovýchodní hranice hlavního města Prahy, 4 km jižně od Průhonic a 6 km jihozápadně od Říčan. V historii byla nazývána taktéž Herinky.

Podle Věštníku mnichovického vikariátu čerpajícího z nejstarších dochovaných listin se Herink poprvé připomíná v roce 1422, píše se zde o dvoru v Herinku, který patřil vdově po pražském měšťanu. Z toho lze odvodit, že obec existovala mnohem dříve než o ní byla vydána první písemná zpráva. Dokládá to i fakt, že při úpravách potoka ve „Tvrzce“ ve třicátých letech, narazili kopáči na okruh dvojitých kamenných valů. Spisovatel Eduard Štorch ve svém románu Hrdina Nik píše o jistém avarském hrynku (opevněném táboře), který ležel v 7. století jižně od Prahy.

Ves byla po celé feudální období majetkově rozdělena. V roce 1622 náležela část Mikuláši Beřkovskému ze Šebířova na Horkách a Košeticích, který ji odprodal i s blízkými Lojovicemi nejvyššímu zemskému písaři, Kryštofovi Vratislavovi z Mitrovic na Dírném a Březině. V roce 1654 byl Herink součástí dobřejovického panství Viléma Voka Víty ze Rzavého. Poslední zmínka o vsi na sklonku feudalismu pochází z roku 1829, kdy její část příslušela k modletickému statku Ignáce Vyšína.

R. 1850 patřil Herink do okresu Říčany, v l. 1869-1890 do okresu Český Brod, v r. 1890 pod okres Žižkov a od r. 1921 opět do okresu Říčany. V l. 1961-1990 byl Herink částí obce Dobřejovice v okrese Praha-východ. Od r. 1990 je Herink samostatnou obcí.

Současnost

Herink má v současné době KÚ 272 ha, cca 330 popisných čísel a 750 obyvatel.

V posledních letech čelí obec velkému zájmu developerů, kteří zde staví rodinné domy a vytvářejí tak zcela nové obytné čtvrti. Velký rozmach stavební činnosti s sebou přináší také nárůst obyvatel a s tím související požadavky na novou infrastrukturu, služby a volnočasové aktivity. V obci aktuálně působí tři občanská sdružení.

Děti mohou využít dětské hřiště v sousedství obecního úřadu, popř.fotbalové hřiště.

Autobusové linky spojují obec především s Průhonicemi a Čestlicemi a dále do Prahy Opatova, obec aktuálně usiluje nejn o pisílení těchto linek, ale také o rozšíření spojů směrem do Jesenice a do Říčan.

Obec má zpracovaný a schválený ÚZEMNÍ PLÁN rozvoje. V roce 1998 byl postaven obecní úřad. V roce 2000 byla provedena plynofikace i vodovod (Želivka). V roce 2007 byla ukončena výstavba kalizace a ČOV a v r. 2018 rozšířena kapacita ČOV.

Na procházky je možno jít do "Višňovky" ke kapličce nebo do lesa "Okrouhlík", další trasa je možná k rybníku "Na Obci" po silnici směrem na Radějovice do lesa v "Krsovicích" (popř. do Osnice). Novou trasou může být také cesta pro zemědělce otevřená koncem roku 2014 a vedoucí směrem od Kapličky nad popli zpět k rybníku.

Pěknou procházku si můžete udělat do "Průhonického parku" (asi půl hodiny pěší chůze). Obcí rovněž prochází cyklotrasa "Praha - Vídeň".